Paulina Jackowska / wernisaż + OPA

Paulina Jackowska
Kolonia Artystów / ul. Dolna 4 / Gdańsk Dolne Miasto
wernisaż: 7.12.2017 godz. 19:00
Wystawa: 8-30.12.2017 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (537 575 333).
Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. "MIESZKAŃCY".
Projekt "MIESZKAŃCY" współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk.

Paulina Jackowska (ur.1990 w Białymstoku) 

Absolwentka wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Dyplom w pracowni prof. Teresy Miszkin, aneks w pracowni Litografii prof. Zbiegniewa Gorlaka).
Od 2016 rezydentka Kolonii Artystów. Zajmuję się malarstwem oraz grafiką. Mieszka i tworzy w Gdańsku.
Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Białymstoku,Gdańsku, Lublinie, Legnicy, Gdyni.

Będzie dobrze, ten jest najlepszy

W potocznym postrzeganiu malarstwo to sielankowy sposób na życie. Myśląc o twórczości portrecistów, mistrzów scen rodzajowych czy artystów uprawiających sztukę abstrakcyjną najbardziej idylliczny wydaje się być zawód pejzażysty. Czy myśląc o malarstwie krajobrazów nie wyobrażamy sobie urzekających widoków oraz siedzącego przed sztalugą staruszka w słomianym kapeluszu? Taki pogląd o sztuce, choć utrwalony w kulturze popularnej, jest jednak dalece odmienny od malarskiej codzienności. Raz, że nie tylko staruszkowie w słomkowych nakryciach głowy zasiadają przed sztalugami, dwa - pejzaż to nie zawsze piękny widok, trzy - wybór malarstwa jako sposobu na życie to nie zawsze łatwy kawałek chleba.

Paulina Jackowska, która w swojej twórczości traktuje pejzaż i przestrzeń jako punkt wyjścia obrazu, jest tego doskonałym przykładem. Młoda artystka cały czas poszukuje swojej twórczej drogi, zmaga się z materią, płótnem, farbą i wszelkimi środkami formalnymi. Znaczącą przeszkodą są dla niej również warunki, w których tworzy oraz – co typowe dla artystów – sceptycyzm oraz permanentny brak zadowolenia z własnej pracy. Taka rzeczywistość bez wątpienia wpłynęła na rozmiar jej dorobku artystycznego. Paulina się nie poddaje, tworzy obrazy jeden za drugim, sprawdzając różnego rodzaju techniki malarskie i kompozycje barwne. Jak sama mówi: „im bardziej chcę, tym bardziej myślę że gorzej mi to wychodzi".

Trudno jednoznacznie określić jej malarstwo, jednak w tym wypadku nie jest to zrzut. Paulina nie zamyka się w jednej technice, nie ucieka w proste i banalne tematy, nie idzie na łatwiznę. Jej ekspresyjne abstrakcje, które w założeniu miały tworzyć spójny cykl na temat przestrzeni, są swego rodzaju dokumentacją procesu tworzenia. Krok po kroku, obraz po obrazie przedstawiają poszukiwania, walkę i próbę stworzenia kompozycji, z której w końcu będzie zadowolona. Sugerując się niepewnością artystki można by nazwać tę ekspozycję wystawą nieudanych obrazów. Przyglądając się jednak różnorodności i jakości jej prac, bogactwu formalnemu i kolorystycznemu, swobodzie w mieszaniu technik czy w końcu emocjonalnej spójności, lepiej rzec: będzie dobrze, ten jest najlepszy. ( tekst: Justyna Machnio ).

MIESZKAŃCY to projekt zainicjowany przez grupę rezydentów i animatorów Kolonii Artystów na Dolnym Mieście, skierowany do osób zaangażowanych w kształtowanie lokalnych postaw obywatelskich. “Mieszkańcy” to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców Dolnego Miasta i środowiska artystów, którzy mają tu swoje pracownie. Od 2012 roku w budynku przy ulicy Dolnej 4 działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto. 

Przestrzenią wspólnych spotkań i działań artystycznych jest galeria i otwarte pracownie artystyczne w Kolonii Artystów przy ulicy Dolna 4.

Wszystkie wydarzenia w ramach projektu są bezpłatnie.

Kurator: Sylwester Gałuszka
Organizator: Kolonia Artystów