Piotr Peszat | Non-Lieux

SOBOTA, 3 GRUDNIA 2022 O 19:00
Bilety:20/30 PLN /  https://app.evenea.pl/event/non-lieux

Non-Lieux to godzinna kompozycja audiowizualna, która za punkt wyjścia przyjmuje obszar akustyczny i obraz miasta. Dźwięk rejestrowany na żywo za pomocą mikrofonów jest poddawany elektronicznym przetworzeniom w czasie rzeczywistym. Warstwę wizualną Non-Lieux stanowi przetwarzany w trakcie koncertu obraz miasta, rejestrowany przez kamerę ustawioną tuż przy mikrofonach. W wyniku tego, powstaje przestrzeń, w której stopniowo zamazuje się i przenika realność z jej artystyczną interpretacją.

Kompozycja Non-Lieux balansuje na granicy hi-fi (high fidelity) i lo-fi (low fidelity), czyli środowisk akustycznych, w których dźwięki są wyraźnie rozpoznawalne oraz środowisk zatłoczonych, w których sygnały dźwiękowe nakładają się na siebie, utrudniając komunikację dźwiękową. Podczas koncertu publiczność doświadcza alternatywnej wersji otaczającej nas rzeczywistości dźwiękowej i wizualnej.

Projekt nawiązuje do terminu nie-miejsca (fr. Non-lieux), wywodzącego się z koncepcji Marca Augé, francuskiego antropologa kulturowego. Według Augé, są one przestrzeniami, które definiują współczesną (nie)rzeczywistość, stojąc w opozycji do miejsc kulturowo i antropologicznie zdefiniowanych w czasie i przestrzeni.

___________________

Piotr Peszat
Non-Lieux|
2022

___________________

czas trwania: ~60 min.
Piotr Peszat: live-electronics, live-video