Kino Islandii / premiera książki

6.12.2016 godz. 19.00
Nowa Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk
Wstęp wolny 

Premiera nowej książki wydanej przez Wydawnictwo w Podwórku + spotkanie z autorek książki - Sebastianem Jakubem Konefałem

Po spotkaniu, około 20:00 pokaz filmu Björk.The Creative Universe of a Music
Reż. Hannes Rossacher, Tita Von Hardenberg
Niemcy, 2015 / 52 min
Wstęp wolny!
Pokaz filmu (zakup licencji) jest finansowany z wpłat 1% podatku na działalność statutową Kolonii Artystów.

Współpraca: Wydawnictwo w Podwórku, Against Gravity

*************************************************************

SEBASTIAN JAKUB KONEFAŁ / KINO ISLANDII

Pierwsza w Polsce obszerna monografia poświęcona jednej z najciekawszych kinematografii na mapie światowego kina. Autor opisuje w niej najważniejsze nurty tematyczne i środki artystyczne, które mają wpływ na niepowtarzalny, osobny charakter islandzkich filmów. Pokazuje między innymi, w jaki sposób filmowcy stosują strategię wykorzystywania kina w propagowaniu krajobrazów Islandii w wymiarze turystycznym; wyjaśnia też, jak islandzkie filmy gatunkowe (np. kino drogi, czarna komedia, kryminał czy dokumenty muzyczne) służą popularyzacji i reinterpretacji rodzimej tradycji i historii. 

Książka zawiera też opis dekonstruowania przez kino tematów ważnych dla islandzkiego poczucia patriotyzmu. W swoich interpretacjach autor przyjmuje perspektywę spojrzenia z zewnątrz, typową dla postaci przybysza z zagranicy (pojawiającego się zresztą niekiedy w islandzkich produkcjach). Z takiej perspektywy próbuje przeniknąć nie tylko lokalne, ale i bardziej uniwersalne, zglobalizowane kody kulturowe, z których pomocą twórcy filmowi kreują wizerunek swej wyspy jako ponowoczesnej Ultima Thule.

www.wpodworku.pl