Wystawa pt. „Osiemset milionów litrów farby”, Marcin Zawicki

Kolonia Artystów | Dolne Miasto w ramach projektu pt. MIESZKAŃCY.
Wernisaż: 01.09.2018 godzina 19:00
Otwarte Pracownie Artystyczne godzina 19:30

Wystawa czynna od 02-30.09.2018 po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 505 391 891.
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska.
Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.
Organizator: Kolonia Artystów

Na wystawę składają się prace z dwóch odrębnych cykli malarskich. Homoiomerie to opowieść o bycie, relacjach świata widzialnego i rzeczywistości materialnej, oryginału i jego reprezentacji. Na wystawie zobaczymy ostatnią prace powstałą w tej serii - spreparowany wcześniej byt w stanie

malarskiego rozpadu, zapowiedź moich najnowszych realizacji. Druga część wystawy to Gesty, rzeczywistość uporządkowana w pojedynczy malarski ślad, najmniejszą część składową obrazu będącą indywidualnym, niepowtarzalnym znakiem jego twórcy i podstawą obrazu, pojedynczym atomem tego świata. Zestawiając te dwie opowieści chcę skupić się na języku malarstwa, narracji medium snutej niejako poza treścią samego obrazu. Osiemset milionów litrów farby to bardzo dużo, chociaż na namalowanie wszystkich obrazów jakie powstały zużyto pewnie jeszcze więcej.

Niektóre z pigmentów to minerały, szlachetne ziemie, inne karmią się martwymi skorupiakami, kolejne są wynikiem tajemniczych reakcji chemicznych. Służyły za nośnik idei pokoleniom twórców tak dobrze i długo. Teraz opowiadają sobą o sobie. Mówią to, co podsłuchały przez te wszystkie lata.