Rekonstrukcja zdarzenia

Łukasz Jastrubczak / Rekonstrukcja zdarzenia
Wernisaż 2.12.2017 godz. 19:00
Wystawa czynna od 2.12.2017 do 16.12.2017 w godzinach 12:00 – 20:00
Kolonia Artystów
Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk

 

Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. „OPEN”
Projekt „OPEN” współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk.
Bezpłatny wstęp.

Na wystawę p.t, „Rekonstrukcja zdarzenia” składają się filmy dokumentujące działania z przedmiotami i ludźmi, kolekcja slajdów prezentująca rysunki z krajów tzw. trzeciego świata oraz słuchowisko. Dwie główne realizacje z wystawy opisuję poniżej: 

„TREAP”
video 0’04’’ loop
2016

Cztery czarne postumenty wypełniały przestrzeń galeryjną. Bryły czarnego lodu, które dopełniały postumenty, topiły się, zmieniając swoje położenie względem kubików, modyfikując kształt układu, który reprezentował znaki: =, |, /, _. Wystające z lodu i kubików czarne druty, po kilkugodzinnym procesie topnienia, ustawiły się na sekundę tak, iż z odpowiednich punktów spojrzenia, uformowały napis : TREAP. 

„Wyścig figur, liter, cyfr i przedmiotów, w dalekiej perspektywie”
video 25’00’’
2016

Przez 5 dni w tygodniu o 8:00 rano w TVP Kultura emitowane były 5 minutowe odcinki programu. Pierwszy epizod prezentował wyścig figur geometrycznych, drugi – wyścig liter, trzeci – wyścig koła i krzyża, czwarty – wyścig cyfr, a piąty – wyścig kuli i jajka. Tylko dzięki zaangażowaniu telewidzów, wyścig mógł się wydarzyć. 

Łukasz Jastrubczak 

Artysta sztuk wizualnych. Urodził się w 1984 roku w Zielonej Górze. W latach 2004-2006 studiował na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, od 2006 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2013 roku został zwycięzcą konkursu "Spojrzenia 2013". Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Sztuka Jastrubczaka zdaje się niemal w całości wynikać z fascynacji artysty możliwościami budowania światów, jakie daje kino. Język filmu fabularnego próbuje przełożyć na rzeczywistość poza kinem, zainfekować ją fragmentami niedopowiedzianej fabuły. Zawsze wykorzystuje do tego zadziwiająco proste środki i tanie materiały. Już jego projekt 01 w Bytomiu w 2007 roku odnosił się zarówno do suprematyzmu i minimalizmu - kierunków z historii sztuki XX wieku (czerwony sześcian), jak i filmów science-fiction (ścieżka dźwiękowa z filmu Stanleya Kubricka 2001: Odyseja kosmiczna).