PRZYBLIŻENIE W ODDALENIU.

Magdalena Mellin
PRZYBLIŻENIE W ODDALENIU.
RELACJA PRZESTRZENI I OBECNOŚCI.

CHARMONOGRAM WYDARZEŃ
7.12/19.00/ wernisaż
8-17.12.2015/ wt-sb/13.00-19.00/wystawa
17.12.2015 /11.00/ publiczna obrona doktoratu, performance
08.01.2016/ 19.00/ finisaż/ Performance: Mellin/Pastuszak

Kolonia Artystów/Dolne Miasto // Dolna 4 

Wystawa w ramach obrony rozprawy doktorskiej pt. "Przybliżenie w oddaleniu. Relacja przestrzeni i obecności" to kulminacja działań z serii "Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane" nad którymi pracuję od 2013 roku zapraszając do współpracy różnych muzyków, performerów (Katarzyna Pastuszka, Piotr Stanek, Joanna Duda, Marcin Bożek, Piotr Mazurek, Tomek Gadecki, Tomasz Sroczyński).

Seria obrazów pokazywanych w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście dotyka samej natury patrzenia. Obraz to ciało, spojrzenie to dotyk. Akt patrzenia przyrównuję do aktu miłosnego. Zmniejszając dystans, kochankowie wkraczają w przestrzeń haptyczną. Pod władzą dotyku w przybliżeniu ciało dzieli się na fragmenty, ulega rozproszeniu w zmysłowym doświadczeniu. Dotyk jest wrażeniem, wbija się w ciało. Kochankowie choć blisko, cały czas obrysowują tylko kontur po powierzchni. Nie osiągają pełnego połączenia i scalenia w pierwotną jedność. Dają wrażenie bliskości, ale to bliskość w największym oddaleniu.

Prezentowany na wystawie performance jest historią Eurydyki, która wyswobadza się spod władzy spojrzenia Orfeusza i przerywa klątwę mitu. Eurydyka odnajduje swój niezależny głos poetki. Jej słowa to traktat o cielesności, mięsności, osadzony bardzo głęboko w najbardziej dotkliwym, ultramarynowym dyskursie miłości.

Eurydyka to ja.

...Jeszcze ultramarynowa chmura, ultramarynę, w ultramarynie, w ultramarynowej chmurze wydychanego powietrza, wydycham ciebie, wydycham ultramarynę
Wydycham ciebie ultramarynowego,
Ciebie.
Krztuszę się bursztynami
ultramarynowymi rękoma drę fotografie mężczyzn, których kochałam...

Plakat: Patrycja Świderska