15.07.2023 | SOBOTA | 19:30

Zapraszamy na trzecie w tym roku spotkanie w ramach projektu OPA | Otwarte Pracownie Artystyczne 2023.

Osoby zaproszone: ANIA WITKOWSKA | RAFAŁ DĘTKOŚ

Obowiązuje płatna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa032023/

!!! W pobranym bilecie znajduje się informacja o wejściu do pracowni!!!

Wejście od godziny 19:30.

Liczba miejsc ograniczona.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Ania Witkowska

Artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, profesora Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wzornictwa / Komunikacja Wizualna i UX, absolwentka gdańskiej ASP.

Tworzy samodzielnie lub w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim. Współtworzy dwa kolektywy – Plenum Osób Opiekujących Się wraz z innymi matkami i osobami opiekuńczymi oraz Szare Wrony wraz z Alicją Karską, markę zajmującą się upcyklingiem odzieży, w duchu ekonomii cyrkularnej.

Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu. Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Prace Ani cechuje przewrotność. Sampling rzeczywistości zawiera dużą dawkę pesymizmu. Niedosłowne strach czy śmierć to częste motywy jej twórczości, lecz wszechogarniające poczucie pustki nie przygnębia. Staje się czymś ulotnym i niezobowiązującym. Artystka stosuje w swych realizacjach proste symbole społeczne, przytacza rytuały lub umowne formy komunikacji, by swobodnie weryfikować rzeczywistość, w której można się zatopić lub zwyczajnie z niej odejść.

Intensywnie pracuje na polu projektowym, kooperując głównie z artystami wizualnymi, dźwiękowymi czy instytucjami kultury. Autorka logotypu, identyfikacji wizualnej oraz serii wydawniczej NOMUS / MNG Gdańsk.

Wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i 15 indywidualnych.

https://secondaryarchive.org/artists/ania-witkowska/

In: Fontanna78 

In: ania_witkowska_art

https://plenumofcare.tumblr.com

https://www.instagram.com/plenum_meminarium

https://www.instagram.com/szare_wrony/

Rafał Dętkoś

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wydziału Wzornictwa Przemysłowego. Działalność artystyczna na wielu płaszczyznach artystycznych. Jako muzyka i kompozytor oraz producent muzyczny jest współautorem wielu realizacji teatralnych. Pod koniec lat 90’ związany z wytwórnią Nefryt Records. Eksperymentator i konstruktor instrumentów. Współtworzy kolaboracje artystycznych takich jak: ABSTRACTKULTUR, MHO, Gluten Orkiestra, IETF oraz inne. Realizuje różnorodne stylistycznie formy muzyczne i dźwiękowe poruszając się gównie w sferze struktur ambientowych.

https://abstractstructure.bandcamp.com/

W ramach OPA odbędą się spotkania, których głównym celem jest możliwość zaprezentowania się w komfortowych i przyjaznych warunkach.

Miejscem spotkań jest lokal przy ulicy Dolnej 4, gdzie od 2012 roku działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców i środowiska artystów, którzy mają swoje pracownie w dzielnicy Dolne Miasto. 

Otwarte Pracownie Artystyczne to przestrzeń powołana w celach działań interdyscyplinarnych, wykreowana przez członków fundacji oraz zaproszonych artystów oraz Partnerów projektu, które może stać się w niedalekiej przyszłości istotnym miejscem kulturotwórczym na terenie Gdańska. Istnieje wielka potrzeba nowego miejsca kulturalnego i edukacyjnego w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto. Współcześnie wzrasta rola sztuki w działaniach opartych na współpracy z lokalnymi społecznościami. Artyści występują często jako mediatorzy, udostępniając narzędzia sztuki szerokim grupom społecznym. Niekonwencjonalne metody stosowane przez artystów dają nowe możliwości rozwiązywania konfliktów oraz budowania lokalnej tożsamości. Tego typu praktyka niestety często ma charakter niezwykle powierzchowny i oparty na bardzo pobieżnym poznaniu lokalnych uwarunkowań. Z tego względu czujemy potrzebę większego zaangażowania, które nie będzie oparte wyłącznie na większej ilości czasu poświęconej na badania, ale dokonaniu prawdziwej zmiany jakościowej, która doprowadzi do sytuacji, w której artysta nie będzie już postrzegany jako obcy, lecz integralny członek lokalnej społeczności.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" wpisuje się w konkretny obszar myśli i przestrzeń publiczną gdzie możliwy jest dyskurs na temat roli sztuki w życiu człowieka jak i roli szeroko pojętego życia w sztuce, a także przeniesienie działań artystycznych w obszar społecznych relacji. Jesteśmy pewni, że dla mieszkańca i zbiorowości każdej dzielnicy miasta, przestrzenią dla sztuki może być każdy dom, każda instytucja, kawałek trawnika, każda klatka schodowa, każda piwnica, każdy strych ale każde mieszkanie i każdy jego pokój wraz z jego zakamarkiem. Stawiamy na miejsca intymne na miejsca osobne, a nie na miejsca „nadęte” historią czy mitem. Wierzymy, że przestrzenią dla sztuki jest ludzki mózg tworzący mniej lub bardziej utopijne projekty życia, a tym samym projekty utopijnego funkcjonowania społecznego. Uznajemy zatem, że sztuką nie jest tylko odwoływanie się do wielkich mitów, że sztuką nie jest mitologizacja miejsca, że sztuka nie jest jego demitologizacja lecz aktywne tworzenie utopii życia, tworzenie poza pojęciami własnego zindywidualizowanego bądź grupowego ego.

Projekt polega na organizacji otwartych spotkań w przestrzeniach pracowni artystek i artystów. Jednocześnie jest to otwarte zaproszenie dla wszystkich tworzących do zgłaszania sowich projektów wystawienniczych i muzycznych.

Każde spotkanie to wernisaż, spektakl, koncert, performance, prezentacja, odczyt, recytacja, happening oraz każda inna forma twórczej działaności).

Na projekt składają się cykliczne spotkania w pracowniach artystycznych, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wieku, wykształcenia, pochodzenia.

Dodatkowo do każdego spotkania może dołączyć każdy, kto zgłosi swój projekt.

Dzięki takiej otwartości możemy aktywnie budować wydarzenia o aktualne i najświeższe prezentacje lokalnego środowiska.

Projekt powstał z myślą o współdziałaniu i wymianie doświadczeń, dzieleniu się zasobami oraz swobodnej kreacji.

Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że podoba nam się to, co robią, aby mogli się dzielić swoimi pomysłami i twórczością.

Na naszych spotkaniach w ramach "OPA - Otwartych Pracowni Artystycznych 2023" nikt nie musi się wstydzić i ograniczać, można tu robić wszystko, na co kiedykolwiek miało się ochotę.

Spotkania mogą być połączone z jednodniowym wystawami, budowaniem scenografii, nawet sesjami muzycznymi czy koncertami z oprawą wizualną.

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka

Organizator: Kolonia Artystów

Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż