05.11.2011

Algebra / Piotr Kaliński

Nazwa projektu to nawiązanie do arabskiego wyrazu ?????. Termin ten (czyt. aldżabru) oznacza jednocześnie algebrę - dziedzinę matematyki zajmującą się związkami pomiędzy elementami zbiorów - jak i występuje w znaczeniu "przywrócenia", "przymuszenia" lub "ustawiania".

Nazwa projektu nie jest przypadkowa. Kaliński podczas "Closed Show" w Kolonii Artystów zaprezentuje nagrania terenowe zebrane podczas półrocznego pobytu w Egipcie oraz swoje własne elektroniczne kompozycje zmiksowane w jeden soniczny byt, remix kultury Bliskiego Wschodu i Zachodu, czyli wspomniane związki pomiędzy zbiorami - będzie to premierowe wykonanie tego projektu. Jest to specyficzne połączenie zerojedynkowej matematycznej muzyki stworzonej w 100% na komputerze z dźwiękami arabskimi, wręcz na siłę osadzonymi w cyfrowej stylistyce nadając całości niepokojącą atmosferę. Po live-act'cie będzie można dowiedzieć się w jaki sposób owe nagrania zostały wykonane (program Ableton Live).

 Podczas "CS" zostanie również zaprezentowany filmik "Depht Axis" ("Oś Głębokości") stworzony wraz z Rafałem Wojczalem specjalnie na tę okazje. Jest to materiał o gdańskiej scenie elektroniczno-dubowej która wydaje się być ewenementem w skali całego kraju. Przedstawiona w nagraniu grupa osób od kilku lat inspiruje autora do poszukiwań w sferze produkcji własnej muzyki, co można będzie również usłyszeć w projekcie opisanym kilka linijek wyżej