Streetwaves

Kolonia Artystów bierze udział w tegorocznej edycji Streetwaves, pod hasłem: miejskie kolonie, nadmorskie wczasy! Spotykamy się 31 maja we Wrzeszczu Dolnym.
Line up:

21.00-24.00 
Wrzeszcz ART! / premiera płyty DVD + pokaz filmów Kolonii Artystów i IKM / lokal, ul. Wallenroda 15 

autorzy filmów: Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Went i Karska, Anna Witkowska, Adam Witkowski, Maciej Salamon, Dorota Walentynowicz, Kijek i Adamski, Wojtek Zamiara, Maciej Szupica, Bogna Burska, Elvin Flamingo 

„od Kolonii do Kolonii” / showcase Kolonii Artystów / lokal, ul. Wallenroda 1

22.00-22.30
3FoNIA / Jacek Mazurkiewicz solo / koncert
22.45-23.30
Ścisław Dercz / performance dźwiękowy
23.45-0.30 
Metroscan (Litwa) / performance audio-video

METROSCAN

Tytuł pracy pochodzi od słów Metro, Metropolis, Metronome i inych o podobnym znaczeniu.  Te wielostronne pojęcia są cyfrowo zobiektywizowane i opracowane tak aby zawierały się w tym projekcie.  

Vytautas V. Jurgutis - live electronics
Vaclovas Nevcesauskas - live realtime video

Projekt opiera się na estetyce czysto cyfrowej gdzie specjalnie na żywo generowane struktury wizualne przeplatają się ze sumieniami zdjęć, interakcji z wyrafinowaną muzyką elektroniczną. Niekończące się warstwy i faktury wyłącznie cyfrowego dźwięku zrównoważone na krawędzi słyszalności, specyficznych i różnorodnych rytmów. Obaj artyści, pracują w różnych dziedzinach sztuki i w różnych materiałach. Zainspirowani erą cyfrowej rewolucji, stworzyli projekt, który  w pełni odzwierciedla ducha post-cyfrowego przestrzeni miejskiej naszych czasów.

Vytautas V. Jurgutis (1976) jest jednym z wiodących artystów z krajów nadbałtyckich, który porusza się w dziedzinie dźwięku. Prezentuję nowy typ wieloaspektowego artysty, który wnikając w głąb dźwięku, jest matematykiem od myślenia w skomplikowanych procedur programowania muzycznego. Wykonuje realizacje synchronizacji dźwięku z obrazem w czasie rzeczywistym oraz projekty w których wykorzystuje kinetyczne scenografie w interaktywne obrazy poruszane przez ludzkie ciało.
Współpracuje z:  Arditti Quartet, Icebreaker, Arne Defore, MaerzMusic (Berlin), Klangspuren (Tyrol), Warsaw Autumn, Turning Sounds 2 (Warsaw), Gaida (Vilnius), Jauna Muzika (Vilnius), Gogolfest (Kiev), Big Torino (Turin), Arena (Riga) , NYYD (Tallinn), ArtGenda (Stockholm), Stalker (Estonia), Frischzelle festival, Cologne KHM, Sound Exchange.Eu.

Vaclovas Nevcesauskas (ur. 1980) to współczesny artysta zajmujący się urządzeniami komunikacji współczesnych przekazów: wideo, animacja, muzyka. Współpracuje również w projektach wideo do spektakli teatralnych, współpracuje z artystami od dźwięków i  kompozytorami. Wykonuje odwzorowania obrazu i hologramy. Jego prace na pozór abstrakcyjne, często badają wrażenia na ludzką podświadomość.

Ścisław Dercz

Ścisław Dercz -- urodzony 26 grudnia 1984 jako Michał Jędrzej Stańczyk, inżynier matematyki stosowanej (Politechnika Gdańska), zawodowo haker lispowy, żonaty.

W latach 2002-2007 aktywny pod pseudonimem aleph/alef [http://chaember.art.pl/aleph/index.html] płodząc kilka noiseowo-droneowych albumów CDR i mp3, kilka solowych i kilkanaście kooperacyjnych koncertów/wystaw: z ARh+ (jako Freistadtjugend) i Non Iron Group (w składzie Robert Sochacki, Anna Patrini, Zambari). Projekt oficjalnie zamknięty.

W latach 2006-2007 nie tylko dumny, ale i nadęty członek Boa Zera Sound System, hip hip hurra spokój tam na końcu bordsofkanada dramenbejzu.

Pod koniec 2013 wszczyna projekt badawczy CALINECZKA [soundcloud.com/drcz] skupiony wokół postrzegania czasu, mikrotonalności i kieszonkowych syntezatorów.

3FoNIA

to jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas - naturalny, bądź preparowany**. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania 'klasycznego' instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jak i elektronicznym. Podczas koncertu 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

** Początkowo 3FoNIA była muzycznym obrazem 3MIASTA (Gdańsk, Sopot, Gdynia) - każdy utwór połączony z 'dźwiękami miejskimi' przedstawiał inne miejsce i sytuację - w formie koncertu lub słuchowiska.

Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA). Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które gra m.in. z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Dąbrowskim. Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty, oraz tradycyjną muzykę taneczną z Radomszczyzny z zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi warsztaty teatralno-muzyczne (m.in. "Rudowęglowiec Ibuprom" TR Warszawa, "Wędrowny Uniwersytet Tradycji" Stowarzyszenia Tratwa...)

wideo dokumentacja

od Kolonii do Kolonii | Streetwaves 2014 from Kolonia Artystów on Vimeo.