2022-2023

 

Czarny Pokój to pierwsza w Polsce galeria audialna ze rozwijającym się programem sonicznym. Może być traktowana jako instalacja dźwiękową, która ma swoją intymność: wnętrze skąpane jest w całkowitej ciemności, a kompozycje dźwiękowe słuchane są na systemie kwadrofonicznym. Założeniem Czarnego Pokoju jest wyeliminowanie możliwości percepcji wzrokowej i skupienie się wyłącznie na dźwięku. Zatopienie w ciemności jest formą negacji materii wizualnej.

Pilotażowa odsłona projektu pt. "Czarny pokój" odbyła się w roku 2022 i okazała się w strategi przechwytywania wrażeń imersyjnych wzorcem do nowych poszukiwań i doznań. Obecnie w kolekcji galerii dźwiękowej znajduje się 18 kompozycji, których długości zawarte są od 15 do 30 minut.

ABIGAIL TOLL  / AHO SSAN  / ALEKSANDRA SŁYŻ  / ANTONINA CAR  / ANTONINA NOWACKA / AREK KRUPIŃSKI / BARTOSZ BORZESZKOWSKI / BARTOSZ ZASKÓRSKI / GERARD LEBIK / JUNG AN TAGEN / KATARZYNA PODPORA/ KOENRAAD ECKER / MARTYNA BASTA / MAX KOHYT / MIKE MAJKOWSKI/ OSKAR TOMALA/ PETAR  PETKOV / RM FRANCIS / ROBERT CURGENVEN / ZAUMNE 

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

_______________________________________

 

Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka

Organizator: Kolonia Artystów

Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż

II edycja projektu Czarny Pokój

"Czarny pokój" to projekt cykliczny, trwający od maja do listopada.
Pilotażowa odsłona projektu pt. "Czarny pokój" odbyła się w roku 2022 i okazała się w strategi przechwytywania wrażeń imersyjnych wzorcem do nowych poszukiwań i doznań.

W roku 2023 kontynujemyi rozwijamy projekt w formie instalacji dźwiękowych aby ukorzenić "Czarny pokój" na mapie kraju, Europy i osadzić w nim działania artystyczne realizowane przez młode pokolenie twórczyń i twórców.

W okresie trwania projektu zaprezentujemy w przestrzeni "Czarnego pokoju" instalacje dźwiękowe, dzięki którym zwiększymy dostępność mieszkańców do kultury i działań artystycznych.

Jest to projekt dźwiękowy, którego celem jest prezentacja 6 instalacji dźwiękowych przygotowanych przez międzynarodowe kompozytorki i kompozytorów.

Każdego miesiąca prezentujemy 1 premierową instalację dźwiękową.

„Czarny pokój” to nawiązanie koncepcyjne projektu do „czarnego pokoju” jako potocznej nazwy na Studio Eksperymentalne Polskiego Radia (1957 – 2004).

Można doszukiwać się również nawiązania do obrazu Kazimierza Malewicza pt. "Czarny kwadrat na białym tle", gdyż przestrzeń została wbudowana w białe pomieszczenie o podstawie kwadratu.

"Czarny pokój" to pierwsza w kraju galeria dźwiękową, z rocznym programem instalacji dźwiękowych.

Do projektu zaprosiliśmy twórczynie i twórców z całego świata oraz artystki i artystów kraju i z Gdańska.

05-31.05.2023 | Arek Krupiński (Gdańsk)
02-31.06.2023 | Antonina Car (Gdynia)
01-31.07.2023 | Petar Petkov (Gdańsk)
04-31.08.2023 | Aho Ssan (Paryż)
01-30.09.2023 | Jung an Tagen + RM Francis (Wiedeń)
06-31.10.2023 | Abigal Toll (Berlin)

_______________________________________

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
_______________________________________

Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż

Czarny Pokój jako autoterapia | NIOM Jakub Knera

Cel Czarnego Pokoju – projektu zainicjowanego przed rokiem przez Kolonię Artystów – jest prosty i trudny jednocześnie: słuchanie muzyki w miejscu przystosowanym akustycznie, w którym wygłuszone są bodźce wizualne i jakiekolwiek „przeszkody”. Utwory specjalnie na tę okazję przygotowują kompozytorzy i kompozytorki z Polski i Europy.

Projekt w ubiegłym roku odwiedziło kilkaset osób, w tym roku odbędzie się jego kontynuacja. Jego twórca, Sylwester Gałuszka został nominowany do nagrody Splendor Gedanensis. Opowiada o przebiegu pierwszej edycji, planach na drugą, a także właściwościach terapeutycznych projektu i doświadczeniach, jakimi dzielą się z nim odbiorcy i odbiorczynie.

>>>

NATALIA GLINKA-HEBEL / 21 SIE 2022

Czarny (s)pokój. Wybrane premiery galerii dźwiękowej w gdańskiej Kolonii Artystów

Z niecierpliwością czekam na piątki. To nie tylko dni, w których rzesze korpoludków asapem kończą taski, wygrywają wyścig z dedlajnami, zamykają komputer i udają się do krainy weekendowego zapomnienia; to także dzień, w którym co dwa tygodnie odbywa się nowa premiera z cyklu Czarny Pokój. Co dwa tygodnie zakładam więc wyjściową kreację, łapię żółto-niebieski pociąg Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, z którego wysiadam na stacji Gdańsk Wrzeszcz dokładnie o 18:40, i po krótkim spacerze przekraczam próg Kolonii Artystów, witam się z jej twórcą, Sylwestrem Gałuszką, oraz z lubością sięgam po kieliszek schłodzonego białego wina. >>>

NN6T | Antoni Michnik

Po zeszłorocznym sukcesie cyklu ekspozycji „dźwiękowej galerii” Czarny Pokój, Sylwester Gałuszka, spiritus movensgdańskiej Kolonii Artystów, proponuje w tym roku drugą edycję projektu. Tegoroczna seria prezentacji obejmuje sześć prac dźwiękowych, przedstawianych przez kolejne miesiące. >>>