Bartosz Zaskórski / Wsie

Wernisaż: 09.09.2017 godz. 20.00
Wystawa czynna: 09-30.09.2017 w godzinach 12:00 - 20:00 (wtorek - sobota)
Nowa Kolonia
Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk

Wystawa odbywa się w ramach projektu pt. „OPEN”.
Projekt „OPEN” współfinansowany jest przez Miasto Gdańsk.

Bartosz Zaskórski

ur. 1987. Studia na ASP Katowice. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą Mchy i porosty, na ogół gra smutną, taneczną muzykę. W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu. Pochodzi ze wsi Żytno.

Zmyślone badanie zmyślonych miejscowości z użyciem zmyślonej i niesprecyzowanej metodologii. Słowo „wieś” jest niezobowiązującym (w sensie narzucanych przez to słowo skojarzeń) punktem wyjścia: wieś okazuje się odizolowaną od zewnętrznego świata krainą, badaną przez niewidzialnego badacza, której rzeczywistość określona jest przez fiksacje mieszkańców.

Na projekt składa się 10 słuchowisk, opowiadających o poszczególnych zamkniętych społecznościach, nazwanych wsiami. Narratorem jest badacz, który nigdy nie wchodzi w interakcje z przedmiotem badań. Badacz jest znudzony, zmęczony swoją pracą, polegającą na byciu niewidzialnym, badaniu omawianych wsi, pisaniu sprawozdań i referowaniu ich.

W tle narracji słychać ścieżkę dźwiękową: utwory, w których ambient miesza się z popowymi samplami, nagrania terenowe z pomrukiem pracy silnika autobusu kursującego na linii Żytno-Częstochowa.

Nagraniom towarzyszy projekcja filmów wideo. Każdej z wsi przyporządkowano jeden film-obraz, najczęściej w formie ruchomej fototapety, w której niewiele się dzieje. Te obrazy pochodzą z najbliższego otoczenia autora, jakim jest polska wieś, na której mieszka – złożona z lasów, pagórków, dziur w ziemi, zabudowań, resztek instalacji elektronicznych, łąk, insektów i tym podobnych.

Kolejne odsłony projektu Wsie był prezentowane między innymi na wystawach: Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2017, Mocne stąpanie po ziemi, BWA Katowice, BWA Tarnów, 2015, wystawie indywidualnej Zmyślenie, CSW Kronika, Bytom, 2015, festiwalach Sanatorium Dźwięku, 2017 w Sokołowsku oraz Młode Wilki, 2014 w Szczecinie.

Projekt Wsie zdobył I nagrodę konkursu Przypływ, Art Main Station, Wrocław, 2016. Słuchowiska Wsie ukazały się na kasecie nakładem wydawnictwa BDTA w 2015 oraz na kasecie VHS w 2017 nakładem Pointless Geometry.

Na wystawie w Kolonii Artystów po raz pierwszy będzie można obejrzeć cały projekt złożony z 10 wideo-słuchowisk w formie projekcji kinowej.

Teksty, koncepcja, wideo: Bartosz Zaskórski
Głos: Konrad Materek
Muzyka: Bartosz Zaskórski (Wsie 1, 2, 4, 8, 9, 10), Bartosz Zaskórski i Konrad Materek (Wsie 3, 5, 6, 7 ) 

 

bartoszzaskorski.blogspot.com
soundclound.com/bartosz_zaskorski
facebook.com/zbaskorski

Organizator: Kolonia Artystów
Kurator: Sylwester Gałuszka