Nowe pejzaże

Michał Sosiński
Wernisaż 20.05.2017 godz. 19.00 - 24.00
Wystawa czynna w dniach 20.05-24.06.2017 w godzinach 12:00 – 20:00
Nowa Kolonia, Al. Grunwaldzka 51 

Wystawa odbywa się w ramach projektu OPEN.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk
Organizator: Kolonia Artystów
Wstęp wolny

„Polska to piękny kraj”. Dosyć często słyszę to zdanie. Nie jest ono do końca prawdziwe, ale napawa nas, Polaków dumą. Rzeczywiście gdy tylko wyjedzie się gdzieś poza miejską „cywilizację” można dostrzec niewyobrażalny urok polskiego krajobrazu. To do niego wszyscy pijemy wypowiadając wspomniane wcześniej zdanie.

Problem polega na tym, że coraz częściej ten nasz piękny krajobraz zmienia się. Przeistacza, mutuje, hoduje na sobie narośl. Tą naroślą jesteśmy my – ludzie. Z jednej strony gloryfikujemy nasz krajobraz z drugiej strony niszczymy go gdzie i jak popadnie.

Pejzaż, poza scenami wielkich bitew i portretami królów, jest nadal kanonem piękna dla większości polaków. To cały czas najchętniej kupowany i powielany motyw. Jednakże możliwe, że w zaistniałej sytuacji wymaga on pewnych zmian, które pozwolą mu nadążyć za teraźniejszością.

„Nowe pejzaże” to nieudana próba odnalezienia sielskości polskiego krajobrazu w 2016 roku. „Nowe pejzaże” to seria obrazów „namalowanych” za pomocą kostki bauma – przedmiotu, który bardzo agresywnie wdarł się w Polski krajobraz i obawiam się, że pozostanie w nim na zawsze. Dlatego też możliwe, że już teraz aby stworzyć realistyczny obraz naszego pięknego krajobrazu, należy z tego przedmiotu skorzystać.

Michał Sosiński (ur. 1985) – urodzony w Gdańsku, mieszka i pracuje w Warszawie. Malarz i grafik, a ostatnio również twórca instalacji artystycznych. W czasach studenckich współtwórca grupy artystycznej Krecha.

wideo

by SG

 

Michał Sosiński / Nowe pejzaże from Kolonia Artystów on Vimeo.