Wystawa pt. ?Trzeci człowiek

Wernisaż: 15.10.2016 godz. 19.00 + koncert Pemë godz. 20.00
Wystawa: 16.10 – 6.11.2016 w godzinach 12.00 – 21.00
Miejsce: Nowa Kolonia, Al. Grunwaldzka 51, Gdańsk Wrzeszcz.

Wystawa realizowana w ramach projektu „OPEN – Otwarte Projekty Eksperymentów Narracyjnych".
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańsk.
Organizator: Kolonia Artystów

Wystawa pt. „Trzeci człowiek” będzie składała się z trzech instalacji osnutych wokół form społecznego współżycia. Mateusz Pęk w oryginalny sposób łączy estetykę relacyjną Nicolasa Bourriauda z koncepcją aktora-sieci Bruno Latoura, tym samym rozszerzając teorie relacyjne o obszar nowych technologii komunikacyjnych.

Instalacje artysty podejmują jednocześnie zagadnienia formalne na poziomie wizualnym i funkcjonalnym, jaki i podstawowe problemy gry z przestrzenią galerii. 

Mateusz Pęk jest jednym z pierwszych artystów w Polsce, który bada wpływ gier i programów komputerowych na kształtowanie się kondycji współczesnego człowieka. 

W swoich pracach wykorzystuje napięcie, jakie tworzy się między dwoma jakościami; ludzkim i mechanicznym, namacalnym i wirtualnym, organicznym i sztucznym. Owo napięcie jest źródłem pytań o kwestie ontologiczne: co dzieje się z rzeczywistością, z naszym sposobem jej pojmowania, jeśli podstawowe aspekty ludzkich działań są reprezentowane za pomocą sterylnie niematerialnego medium? Ten ontologiczny paradoks, którego Mateusz Pęk nie wyraża wprost, ale w obrębie którego stale się porusza wyznacza dynamikę refleksji nad jego pracą.”
tekst dr Katarzyna Prajzner

Mateusz Pęk

Urodzony w 1978 r. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Instytucie Sztuk Wizualnych w Orleanie. Dyplom w 2002 r. w pracowni intermediów prof.Witosława Czerwonki, oraz 2006 r. w pracowni projektowania graficznego prof. Zdzisława Walickiego.

Zajmuje się instalacją multimedialną oraz grafiką użytkową. Uczestnik wielu wystaw w kraju i zagranicą, więcej info na: 

www.mateuszpek.com