Zuzanna Dolega / Magdalena Pela

Kolonia Artystów
ul. Aleja Grunwaldzka 51,Gdańsk - Wrzeszcz
Wernisaż 11.05.2018 godz. 19.00
Finisaż 07.06.2018 godz. 19:00

Wystaw czynna od 11.05.2018 do 07.06.2018 w godzinach 12:00 - 20:00
Wstęp wolny. 

Zuzanna Dolega i Magdalena Pela – dwie artystki związane z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dwa odmienne spojrzenia na sztukę i życie, różne bieguny i magnetyzmy twórcze, choć krążące wokół podobnych tematów – człowieka i jego znaków. Wystawa Commonplace book stała się ich spotkaniem w dziele, gdzie łączy się w synestetycznym ujęciu to, co widzialne i co słyszalne, wrażliwości przenikają, ścierają się, konfrontują, aby stworzyć jedno. To jedyne takie (nie)możliwe spotkanie artystek za pośrednictwem Kolonii Artystów w Gdańsku.

Magdalena Pela
Artystka wizualna, malarka, autorka instalacji i obiektów. Od 2016 roku studentka

Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. W 2016 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku

nabyło do swojej kolekcji obraz z dyplomowego cyklu all-over. Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów w Polsce oraz 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych

Promocje 2015. Finalistka III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego, V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa "Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Prace wystawiała na zbiorowych i indywidualnych wystawach między innymi w Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białej Podlaskiej, Łodzi, Budapeszcie, Rumunii, USA.

Zuzanna Seweryna Dolega – urodzona w 1990 r. w Gdyni,
W latach 2010-2015 - studentka malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uczęszczała do I Pracowni Rysunku prof. Marii Targońskiej, II Pracowni Malarstwa prof. Teresy Miszkin oraz do Pracowni Sztuki Włókna prof. Aleksandra Widyńskiego.

W latach 2015/2016 i 2016/2017 - pracowała na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w Pracowni Rysunku Koncepcyjnego profesora Romana Gajewskiego.

Od października 2016 - studentka Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP Gdańsk (Wydział Malarstwa).

Od października 2017 - asystentka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (między innymi - w Pracowni Rysunku Koncepcyjnego profesora Romana Gajewskiego, Pracowni Rysunku Studyjnego dr hab. Macieja Gorczyńskiego i Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych dr hab. Arkadiusza Sylwestrowicza)

Laureatka licznych stypendiów: Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdyni, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestniczka wielu wystaw i projektów o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Od 2012 roku specjalizuje się w technice pirografii, którą łączy ze sztuką papieru, tkaniną artystyczną, instalacjami dla miejsca. Pole badawcze zajmuje również neuroestetykę oraz synestezję w sztuce.

http://zuzadolega.blogspot.com/

Wystawa realizowana w ramach projektu pt. OPEN
Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska.
Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.
Organizator: Kolonia Artystów