5 koncertów

DNA Festiwal 2023 to dni muzyki, na które składają się z 5 koncertów w okresie jesienno - zimowym.

W tym roku postanowiliśmy rozłożyć koncerty na 3 miesiące: październik, listopad, grudzień.

W ramach projektu zaprezentujemy 5 koncertów zagranicznych i krajowych artystek i artystów, którzy w swojej twórczości wykorzystują takie gatunki muzyczne jak drone, noise, ambient

ale też tworzą kompozycje elektroakustyczne.

Pierwsze litery nazwy festiwalu pochodzą od gatunków muzycznych: Drone, Noise, Ambient i tworzą skrót DNA.

Kod DNA pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych, natomiast w naszym projekcie skrót DNA pełni rolę nośnika informacji muzycznej.

14.10.2023 -------- MARCO MONFARDINI

28.10.2023 -------- ROBERT PIOTROWICZ

25.11.2023 -------- ZBIGNIEW CHOJNACKI

25.11.2023 -------- WESTON OLENCKI

30.11.2023 -------- MAREK POSPIESZALSKI

09.12.2023 -------- URSULA SEREGHY

Karnet na 5 koncertów 99,00 złotych

Pojedyncze bilety na koncerty 30/40 złotych https://app.evenea.pl/event/dna2023/

14.10.2023 -------- MARCO MONFARDINI | DETECT

MARCO MONFARDINI

Od połowy lat 80-tych Marco Monfardini pracuje jako artysta multimedialny, poświęcając swoją działalność badaniom nad dźwiękiem i wideo.

Zainicjował projekty muzyczne: SCHNITT, THEMA, DRAMA, MINOX, TECHNOPHONIC CHAMBER ORCHESTRA i 4D KILLER.

Marco Monfardini współpracował z krajowymi i międzynarodowymi artystami, takimi jak Steven Brown i Blaine Reininger z Tuxedomoon, Lydia Lynch, Nobukazu Takemura, The Gentle People, Krisma, Daedalus i Murcof.

Podczas DNA Festwial 2023 zaprezentuje projekt pt. DETECT.

Detect to projekt, który bada temat niesłyszalnego dźwięku, dźwięku generowanego przez emisje elektromagnetyczne, pochodzące z urządzeń elektronicznych i niesłyszalne dla ludzkiego ucha.

Ten specyficzny dla miejsca performance rozpoczyna się od monitorowania, próbkowania i nagrywania dźwięku generowanego przez elektromagnetyzmy (wifi, bluetooth, gsm) obecne w miejscu wydarzenia.

28.10.2023 -------- ROBERT PIOTROWICZ

ROBERT PIOTROWICZ – artysta dźwiękowy, kompozytor, improwizator.

Zajmuje się głównie współczesną muzyką elektroakustyczną i sztuką dźwięku. Gra na syntezatorze modularnym i gitarze. Jest autorem wielu solowych realizacji (płyty, koncerty), projektów interdyscyplinarnych (kompozycje do sztuk teatralnych, projektów literackich i radiowych), abstrakcyjnych instalacji dźwiękowych. Jest kuratorem i współautorem festiwalu i wydawnictwa Musica Genera, a od roku 1999 także wielu innych projektów i festiwali dedykowanych współczesnej sztuce dźwięku realizowanych w Polsce i za granicą.

Podczas DNA Festiwal 2023 zaprezentuje materiał z płyty „Afterlife”.

25.11.2023 -------- ZBIGNIEW CHOJNACKI

Zbigniew Chojnacki (1992) – akordeon/elektronika

Z akordeonem i mnóstwem żywej elektroniki jest gotowy na muzyczne ryzyko bez zabezpieczenia. Jego improwizacje oscylują między ambientem, hałasem, dronem i... bluźnierstwem? W każdym razie każde spotkanie artysty, publiczności, przestrzeni i instrumentu jest zupełnie inne niż wszystkie poprzednie i wszystkie kolejne. Chwilami zrelaksowany, chwilami w pośpiechu, ale zawsze w drodze do nowych połączeń melodycznych.

Występował na takich festiwalach jak m.in. A L’Arme Festiwal w Berlinie, Sharpe Festiwal w Bratysławie, LEM Festiwal w Barcelonie, Ring Ring Festiwal w Belgradzie, WOS Festiwal w Santiago de Compostela, Oct Loft jazz Festiwal w Shenzhen, Musikprotokoll Festival w Grazu , Avant Art Festiwalu w Warszawie, WORM w Rotterdamie, Skanu Mezs w Rydze, La Nature Festival w Vielsalm (BE) czy Oslo Jazz Festiwal.

Miał okazję współpracować z takimi artystami jak m.in. Łukasz Czekała, TOC, David Kollar, Ramon Prats, Yuhan Su John Derek Bishop, Colin Stetson, Mats Gustafsson, Joelle Leandre, Anna Gadt, Krzysztof Gradziuk.

25.11.2023 -------- WESTON OLENCKI

WESTON OLENCKI

Kompozytor, muzyk i inżynier dźwięku. Pochodzi z Karoliny Południowej, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Tworzy prace skupiające się wokół zagadnień muzyki instrumentalnej – jej kontekstów i kon-struktów, różnych zapośredniczonych praktyk słuchania i improwizacji, zakorze-nionych w historii technologicznej, mater-ialnej i kulturowej ludowego tworzenia sztuki.

30.11.2023 -------- MAREK POSPIESZALSKI

Marek Pospieszalski wybrany został przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie („25 unerhörte kommende Großen”). Prowadzi własny oktet i kwartet. Ostatnie dwa lata, to absolutny przełom w twórczości Pospieszalskiego. Pod skrzydłami renomowanej portugalskiej wytwórni Clean Feed artysta wydał trzy albumy, które odbiły się szerokim echem na całym świecie, a on sam został uhonorowany tytułem Muzyka Roku 2022 w plebiscycie krytyków Jazz Forum.

09.12.2023 -------- URSULA SEREGHY

URSULA SEREGHY

Praska artystka Ursula Sereghy swoim albumem "OK Box" zdaje się rzucać percepcyjne wyzwanie słuchaczowi, podążając za własną, wewnętrzną logiką, tworząc jednocześnie doskonały sens. Sereghy ma doświadczenie jako saksofonistka w zespołach jazzowych, ale „OK Box” to krok na ścieżce solowej, „eksperymenty z maszynami i projektowaniem dźwięku”. Utwory rozprzestrzeniają się niczym włókna lampy światłowodowej z lat 70. Linie pomysłów strzelają od centrum w wielu kierunkach, ale nigdy całkowicie nie odrywają się od podstawy. „Slug Tremollo (Defenders Of The Existent)” zbudowany jest na chóralnej linii melodycznej, która brzmi, jakby została wyciągnięta z kompozycji Arvo Pärta. Pocięta na kawałki i ponownie złożona w każdą możliwą permutację, staje się zmiennym motywem, wirującym poprzez rozproszona aranżację. Inne utwory brzmią jak big band przetworzony do poziomu molekularnego i rozsypany na wybuchającym glitch funku, błyskami meandrującego basu i instrumentów dętych, dodatkowo wyginającymi niestabilną rytmikę, przez co otrzymujemy konstrukt, zbliżający się do trance, coraz bardziej uwikłany we własny, wykrzywiony pęd. Cały album zdaje się dążyć do odrzucenia hierarchii, oddala się od tradycyjnej harmonii i ściśle określonych struktur muzyki elektronicznej, zmierzając w kierunku czegoś znacznie bardziej otwartego i autentycznie transcendentnego.

 

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż | ANXIOUS