NOCNE KINO / Presenting Princess Shaw

16.11.2017 godz. 20:00
Nowa Kolonia / Al. Grynwaldzka 51
Gdańsk

NOCNE KINO / Presenting Princess Shaw
reż. Ido Haar
Izrael, 2015, 80 min
Prelekcja przed fimem: Jacek Koltan
Wstęp: 10 PLN 

Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzyczny Kutiman, a właściwie Ophir Kutiel, zyskał popularność w 2009 roku dzięki projektowi muzycznemu „Thru You”, w którym miksował i samplował dźwięki pochodzące z fragmentów nagrań muzycznych nieznanych mu wykonawców znalezionych przez niego na YouTube. W ten sposób stworzył audiowizualne symfonie w stylu mashup i blend, oparte na umiejętnym łączeniu ze sobą wielu utworów muzycznych. Pewnego dnia Kutiman natknął się w internecie na 38-letnią Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess SHAW umieszczała na Youtube nagrane przez siebie a cappella piosenki. Były one szczerym pamiętnikiem mieszkającej na przedmieściach Nowego Orleanu ubogiej czarnoskórej kobiety, która w dzień zarabiała na życie jako opiekunka starszych osób, a w nocy śpiewała o swoich życiowych przeżyciach w niezwykle poruszający sposób. Kutiman postanowił zmiksować jej piosenki z utworami instrumentalnymi przypadkowo znalezionych w sieci muzyków. W ten sposób powstał utwór „Give It Up”, który opublikował w internecie w 2014 roku i który niemal od razu stał się hitem. 

Film pokazuje kulisy powstania tej piosenki i nawiązania współpracy między dwojgiem różnych artystów, których w życiu dzieli niemal wszystko, ale łączy jedno – miłość do muzyki. Obserwujemy próby zaistnienia młodej piosenkarki na scenie muzycznej w jej rodzinnym mieście, a także życie i pracę Kutimana w kibucu. Przyglądamy się, jak Samantha nagrywa piosenki i wrzuca je do sieci, nie wiedząc, że na drugim końcu Ziemi jest ktoś, kto w nią wierzy i chce pomóc w pokazaniu światu jej talentu. Słuchamy jak Kutiman komentuje nagrania Samanthy i zwraca uwagę na powiązanie utworów z jej biografią. Widzimy również szczerą radość i olbrzymie zadziwienie ich autorki, gdy po raz pierwszy słyszy wyprodukowaną przez Kutimana nową wersję jej kompozycji, którą na YouTube w krótkim czasie obejrzały setki tysięcy użytkowników. Ten film dokumentuje jednak nie tylko relacje przyszłej gwiazdy i jej cichego wielbiciela w dobie kultury remixu, lecz również problem samotności, anonimowości w czasach wszechobecnego internetu, gdzie każdy marzy o sławie generowanej liczbą odsłon w sieci.

//////////

Jacek Kołtan - studiował filozofię, nauki polityczne oraz teologię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Doktorat z filozofii społecznej obronił na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Od roku 2008 pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Prowadzi cykl wykładów publicznych „Gdańskie Wykłady Solidarności”, w ramach którego zaprasza intelektualistów z Polski i ze świata do zdiagnozowania najważniejszych problemów współczesnych społeczeństw. Z kolei Laboratorium Dizajnu Społecznego, które współorganizuje z gdańską ASP służy eksperymentom z nowymi formami animacji społecznej. Prowadzi także wydawnictwo naukowe ECS, w ramach którego jest redaktorem serii „Idea solidarności” i członkiem rady naukowo-programowej pisma „Wolność i Solidarność”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na współczesnej teorii społecznej i politycznej, ontologii społecznej, historii idei solidarności, a także hermeneutyce i antropologii filozoficznej. W swoich dotychczasowych badaniach zajmował się nowymi ruchami społecznymi (polscy ACTAwiści), filozofią społeczną Józefa Tischnera, koncepcją tożsamości społecznej podmiotu we współczesnej fenomenologii i hermeneutyce m.in. Martina Heideggera, Karla Löwitha oraz Paula Ricoera. Byłem też stypendystą niemieckiej fundacji KAAD i visiting scholar amerykańskiego CUA. Prowadzę wykłady i konwersatoria w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Oprócz artykułów naukowych opublikował m.in. Solidarność. Pokojowa rewolucja (współred. M. Chojecki, 2009), Der Mitmensch. Zur Identitätsproblematik des sozialen Selbst ausgehend von der Frühphilosophie Martin Heideggers und Karl Löwiths (monografia, 2012), Obywatele ACTA (wspóred. Ł. Jurczyszyn, P. Kuczyński i M. Rakusa-Suszczewski, 2014), Solidarność i kryzys zaufania (red., 2014), Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności. Antologia (współred. E. Konarowska).

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt filmowo-kulturalny NOCNE KINO to pokazy filmowe wybrane z kolekcji jednego z najciekawszych dystrybutorów filmów dokumentalnych w Polsce – Against Gravity 

NOCNE KINO dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Pokazom towarzyszą spotkania z ekspertami z dziedzin kina, sztuki i pokrewnych. 

W ramach NOCNEGO KINA przyjrzymy się wybranej grupie współczesnych filmów dokumentalnych, poświęconych zjawiskom z dziedziny sztuki i postaciom artystów, a także ciekawym formalnie utworom, które same znajdują się na granicy między dokumentem, a kinem eksperymentalnym.

Pokazy filmowe i wydarzenia im towarzyszące skierowane są do wszystkich grup mieszkańców, bez jakichkolwiek ograniczeń, w szczegolności do osób pragnących rozwijać zainteresowania związane z historią kultury, dokumentem filmowym, historią kina, sztuką współczesną, fotografią i muzyką.

Harmonogram pokazów: 

28/09/2017 | A Life in Waves / wstęp bezpłatny
12/10/2017 | Punkówa + spotkanie / wstęp 10 pln
16/11/2017 | Presenting Princess Shaw + spotkanie / wstęp 10 pln
30/11/2017 | Kaseta + spotkanie / wstęp 10 pln
14/12/2017 | MA / wstęp bezpłatny 

Współpraca: Against Gravity
Organizator: Kolonia Artystów
Koordynacja: Katja Smola / Przemysław Rydzewski

Patronat:

Glissando
Nowe idzie od morza
eskaem.pl
Metropolitalna Karta do Kultury