Czy jest DOM Dolne Otwarte Miasto?

Jest to projekt, realizowany w przestrzeni zabytkowej kamienicy przy ul.Dolnej 4, w którym drzwi galerii są otwarte dla naszych sąsiadów i naszej publiczności. Mieszkańcy mogą wziąć udział w nieodpłatnych warsztatach z artystami i animatorami- rezydentami Otwartych Pracowni Artystycznych i poczuć się jak prawdziwi artyści. Tu tworzymy, wzajemnie uczymy i bawimy sztuką przy wspólnym stole. Jesteśmy jednym z tych punktów na mapie Dolnego Miasta, w którym dochodzi do spotkania mieszkańców z osobami spoza dzielnicy. W roku 2015 wyznaczamy nowe cele: wyjście z naszymi działaniami w przestrzeń Dolnego Miasta oraz zaangażowanie samych mieszkańców przy tworzeniu wystaw.

Kim jest Peter Fuss? 

Najbardziej kontrowersyjny trójmiejski artysta, kojarzony ze streetartem, głównie z nielegalnie umieszczanymi billboardami, utrzymanymi w czerniach i szarościach. Jego prace nierzadko są gorzkim komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

W najbliższą sobotę 28 marca o godz. 19.00 na Ul. Dolnej 4 odbędzie się wernisaż najnowszych dzieł z zakasującej serii Enjoy!

V OPA

Po wernisażu zapraszamy do pokazów naszych rezydentów Diany Ronnberg, Mon Decoded, Magdaleny Mellin, Leszeka Krutulskiego i Przemysława Kamińskiego  w ramach V Otwartych Pracowni Artystycznych.  Jest to cykliczna seria pokazów każdej z pracowni, gdzie rezydent jest kuratorem swojej przestrzeni. Otwierając pracownie dla gości, prezentuje aktualny proces swoich działań artystycznych.

Każdy artysta ma możliwość zaproszenia  do swojej pracowni artysty z poza lokalnego środowiska i zaprezentować efekty współpracy na pokazie Otwartych Pracowni. Charakter Otwartych Pracowni sprzyja najróżniejszym eksperymentom i jest przestrzenią do spotkań artystów na styku różnych skrajnych dyscyplin.

Progaram V Otwartych Pracowni Artystycznych: 

PRACOWNIA MON DECODED

"LINDA to dziewczyna z gazetki, która po ostatnim wybuchu na Słońcu zmaterializowała się w mojej pracowni by przekazać kilka ważnych dla nas informacji."

Przedstawiony na Otwartych Pracowniach V projekt LINDA jest kwintesencja przemyśleń i doświadczeń ostatniego czasu, powiązań multiwitaminowych ludzkiej jednostki z wszechświatem, oddziaływań i promieniowań wydarzeń z planet na ludzki - biologiczny organizm, a w tym najczulszy jego punkt - mozg. Pracownia zamieni się w multimedialny spektakl, spotkanie z podróżnikiem z dalekich stron, opowieść o geomagnetycznym promieniowaniu i jego skutkach na organizmy żywe.

Monika Matsumoto / Mon Decoded- artystka pochodząca z Gdańska, studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu kier. Ochrona Dobr Kultury, od 2001 r. mieszkała w Wielkiej Brytanii gdzie otrzymała 3 letnie stypendium na rozwój artystyczny. Pierwsza wystawa w 2006 r. w Koloni Artystów zatytułowana High-Tech Art in Space. Od 2007 roku pracowała w Londynie prowadząc pracownię tkaniny artystycznej przy realizacji scenografii teatralnych i operowych, pokazów mody, setów reklamowych czy dekoracji witryn sklepowych; Royal Opera House, Selfriges, Alexander McQueen, Liberty, Maison Martin Margiela.

W pracy artystycznej występuje jako Monika Matsumoto / Mon Decoded. Podział na klasykę oraz awangardę nasunęła dualistyczna natura. Czyli mamy grzeczną i klasyczną postać pierwszą oraz drugą szaloną, nieprzewidywalną w formie i treści, ukrytą za pseudonimem. Zainteresowania twórcze: prearchaeologia, pozaziemskie formy życia, ekspansja komórki, natura i technologia.

PRACOWNIA DIANY RONNBERG

Wiadomości to cykl akwarelek w luźnej budowie od 2008 roku. Każda akwarelka jest inspirowana nagłówkiem wiadomości z dziennika polskiego lub szwedzkiego.

Treści nierzadko okrutnych wiadomości rozpuszczają się w naszych umysłach niczym rozcieńczony pigment na porowatej powierzchni papieru.

Hegel powiedział, że "Czytanie gazety zastępuje nowoczesnemu człowiekowi poranną modlitwę."

Sprawdzamy wiadomości, pragniemy wiedzieć co konkretnie dzieje się na świecie. Alain de Botton napisał, "To consult the news is to raise a seashell to our ears and to be overpowered by the roar of humanity." Ryk ludzkości obezwładnia nas przez chwilę, która mija i nadaję naszym życiom pociechy, że u nas być może jeszcze nie jest aż tak źle jak u innych.

Diana Rännberg- szwedzko-polska absolwentka wydziału komunikacji multimedialnej na ASP w Poznaniu w latach 2004-2009. Obecnie doktorantka u prof. Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku. Laureatka stypendiów i konkursów video. W wolnych chwilach śpiewa i pisze teksty o tematyce egzystencjalnej. Umysłem uwikłana w badaniu linii, które tworzą wszelkie granice, sercem przebywa w lesie z żeńską częścią jej watahy.

PRACOWANIA MAGDALENY MELLIN
Goście: Katarzyna Pastuszak i Piotr Mazurek
"Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane"

Kolejna odsłona projektu Magdaleny Mellin "Dialogi nie/przeprowadzone, listy nie/wysłane" tym razem wspólnie z performerką, tancerką Katarzyną Pastuszak oraz muzykiem Piotrem Mazurkiem. Performance w ramach OPA to dialog podjęty między trzema artystami wyrastający z osobistej narracji, intymności słowa, ruchu oraz dźwięku rodzącego się in statu nascendi. Działanie wpisane jest w relację wobec przestrzeni pracowni, wynika z doświadczenia wpisanego w tekst.

PRACOWNIA LESZKA KRUTULSKIEGO 

Zaprezentowane zostanie kilka fotografii z archiwum fotograficznego Margarete i Otokara Eichlerów z lat 1910 - 1945, którzy fotografowali w Bardzie ( kiedyś Wartha Bez Breslau). 

Strona artysty: http://peterfuss.com/
Strona wernisażu: https://www.facebook.com/events/662112007234165/
Strona Otwartych Pracowni Artystycznych: https://www.facebook.com/events/833879506660259/
Strona Dolne Otwarte Miasto: http://dolneotwartemiasto.pl/

Plakat na wernisaż został stworzony przez Roberta, Dawida i Kacpra w ramach warsztatów.
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013.