SOBOTA, 10 WRZEŚNIA 2022 O 20:00

Hélène Breschand (harfa) i Kasper T.Toeplitz (elektronika) wystąpią 10.09.2022 w Kolonii Artystów w Gdańsku; będzie to jeden z kilku ich koncertów w Polsce (pierwszy podczas festiwalu Sacrum Profanum).

Artyści wykonają, między innymi, materiał stworzony dla nich przez wybitną francuską kompozytorkę kojarzoną głównie z muzyką elektroniczną Eliane Radigue, opublikowany na płycie Octopus (Bocian Records). O jednej z tych kompozycji OCCAM OCEAN XVI Bartek Chaciński pisał: „Stałe skojarzenia z wodą są naturalne w przypadku francuskiej kompozytorki, która doświadczenie słuchania porównywała z obserwacją tafli wody – fal rozkładających się na powierzchni, refleksów światła, pejzaży, które w ten sposób się tworzą, analogicznych do elektronicznych pejzaży dźwiękowych. Ale to już inny etap jej twórczości – od dłuższego czasu pisze na instrumenty akustyczne, bo instrumentaliści są wreszcie w stanie iść za jej wizją. Jak sama wspominała – jeszcze 30-40 doskonale wiedziała, czego chce od muzyków, ale na wskazania otrzymane od Radigue śmiali jej się w twarz (...). Toeplitz jest osobą, od której wszystko się zaczęło. To on nakłonił Radigue do napisania pierwszego utworu instrumentalnego, właśnie dla niego, to on poznał Breschand z Radigue, a z harfistką współtworzy trio IRE. Kasper konsekwentnie rozwija swój język kompozytorski w kierunku wysyconych, fakturalnych mas dźwiękowych. W pewnym sensie to bliskie twórczości Radigue, tyle że w wersji na sterydach”.

Julian Cowley z The Wire napisał o artystach: "Jeśli nadal uważasz harfę za anachronizm, po prostu doświadcz zasięgu i mocy Hélène Breschand, która należy do pokolenia muzyków spragnionych transgranicznych doświadczeń. Współpracowała z muzykami klasycznymi (Luciano Berio, Bernard Cavanna ..), kompozytorami współczesnymi (Eliane Radigue, David Toop, Elliott Sharp, Reinhold Friedl, Franck Vigroux, Wilfried Wendling ..). Wspólpracuje również z artystami sztuk wizualnych (Hiroshi Sugimoto, Christian Marclay...), kina ("Joanna d'Arc" Dreyera, "Salomé" Charlesa Bryanta) i tańca (z Mic Guillaumes). Kasper Toeplitz pracował z wieloma instytucjami (GRM, IRCAM, Radio-France, GMEM, GRAME, ZKM, CSW), muzykami i zespołami (Daniel Buess, Antoine Chessex, Laurent Dailleau, Tetsuo Furudate, Julien Ottavi, Z’EV, Art Zoyd, Ensemble Phoenix, Trio Journal Intime, zeitkratzer) oraz tancerzami i choreografami (Myriam Gourfink, Loic Touzé, Olivia Granville, Emmanuelle Huynh, Hervé Robbe, Artefact, Christian Trouillas, Jean-Marc Matos i Nina Santes). Założony przezeń zespół Sleaze ART miał kilka wcieleń (kwintet elektrycznych basów, orkiestra gitar i basów elektrycznych). Toeplitz założył też i prowadzi: wytwórnię płytową R.O.S.A. (Recordings Of Sleaze Art), laptopowe trio KERNEL w 2007 (z Eryckiem Abecassisem i Wilfriedem Wendlingiem) i zespół IRE (z m.in. Hélène Breschand na harfie i Philippem Fochem na tabli). Od kilku lat jest też dyrektorem artystycznym zespołu Art Zoyd Studio.

Bilety w cenie 40 / 60 złotych na portalu https://app.evenea.pl/event/hbktt/