25/02/2012

Pokaz filmów Aleksandry Went i Alicji Karskiej w ramach projektu WRZESZCZ ART!
Otwarcie: 25.02.2012 godz. 19.00
Wystawa: 25.02.2012 – 14.04.2012 w godzinach 17.00 – 20.00

Młyniska

Podczas otwarcia oprócz pokazu archiwum wideo zostanie zaprezentowany najnowszy film artystek pt. „Młyniska”.

„W filmie zatytułowanym Młyniska oglądamy obrazy wpisujące się w dwie różne wersje mitycznych wyobrażeń narosłych wokół dwu różnych utopii. Kamera wędruje po elewacjach klasycystycznego dworku i zakamarkach otaczającego go ogrodu, a jednocześnie podąża za kłębowiskiem rurociągów. Osiemnastowieczny Dwór Młyniska w Gdańsku jest tu uosobieniem tego, co, jak mówią autorki filmu: "Zaspokoić ma tęsknotę za ładem, pięknem, za wyobrażeniem idealistycznego obrazu sielskiego życia. Jest ławeczka, oranżeria, zadbany ogród, urokliwy mostek nad rzeczką". Ale w tę idylliczną scenerię wdziera się industrialny krajobraz, z jednej strony Stoczni Remontowej i Północnej, z drugiej - gdańskiej elektrociepłowni. Zza drzew widać przemysłowe struktury, a na harmonijną architekturę dworku patrzymy przez geometryczny chaos metalowych konstrukcji. Kamera prowadzi krętymi dróżkami ogrodu, za którymi rozpościera się przemysłowy pejzaż. Przez cienkie gałęzie widać plątaninę kabli, a z grubych konarów spojrzenie przesuwa się na połyskliwe, pękate rury. Sielskie odgłosy ptasiego świergotu przeplatają się z szumem pracujących rurociągów. Te dwa światy, jednakowo podszyte iluzją szczęśliwości, współegzystują ze sobą, mimo tak oczywistych sprzeczności i napięć.„

tekst: Bożena Czubak, z katalogu "Pamięć obrazów".

Film sponsorowany przez Elektrociepłownie Wybrzeże Spółka Akcyjna Grupa EDF i zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego.

INFO / BIO

Alicja Karska i Aleksandra Went
Mieszkają i pracują w Gdańsku. W 2003 roku ukończyły gdańską Akademię Sztuk Pięknych. Laureatki wielu nagród między innymi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendiów: Akademia Schloss Solitude w Stuttgarcie, The Futura Centre For Contemporary Art w Pradze. Swoje prace pokazywały na wystawach indywidualnych w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Olsztynie oraz wielu wystawach zbiorowych między innymi w Tel Avivie, Chicago, Bremen , Brukseli, Metz, Stuttgarcie, Pradze, Kiel i Berlinie. Współpracują od 2002 roku.

www.karska-went.info